خبر ویژه

آغاز اجرای توافق تعیین سقف قیمت برای نفت روسیه

توافق کشورهای گروه هفت و استرالیا برای تعیین سقف قیمتِ نفت روسیه از امروز ۱۴ آذر اجرایی می‌شود. به گزارش مشهد من به نقل از کیودو، توافق تعیین سقف قیمت برای نفت روسیه توسط کشورهای گروه هفت و استرالیا از امروز۵ دسامبر (۱۴ آذر) اجرایی می‌شود. تعیین سقف قیمت برای فروش نفت روسیه در بازارهای […]

اشتراک گذاری
۱۴ آذر ۱۴۰۱
کد مطلب : 97279

توافق کشورهای گروه هفت و استرالیا برای تعیین سقف قیمتِ نفت روسیه از امروز ۱۴ آذر اجرایی می‌شود.

به گزارش مشهد من به نقل از کیودو، توافق تعیین سقف قیمت برای نفت روسیه توسط کشورهای گروه هفت و استرالیا از امروز۵ دسامبر (۱۴ آذر) اجرایی می‌شود.

تعیین سقف قیمت برای فروش نفت روسیه در بازارهای جهانی تازه‌ترین اقدام متحدان اوکراین برای کاهش درآمدهای ارزی روسیه است.

کمیسیون اروپا روز شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که کشورهای گروه ۷، کشورهای عضو اتحادیه اروپا و استرالیا توافق کردند که قیمت نفت دریایی روسیه را از ۵ دسامبر به ۶۰ دلار در هر بشکه محدود کنند. کشورهای گروه هفت شامل انگلیس، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، آمریکا هستند.

کمیسیون اروپا افزود: «این سقف قیمت برای نفت‌های خریداری‌شده بالاتر از سقف قیمت قبل از ۵ دسامبر که در کشتی‌ها بارگیری شده و قبل از ۱۹ ژانویه ۲۰۲۳ تخلیه می‌شود، اعمال نمی‌شود.»

ولادیمیر پویتن، رئیس جمهور روسیه پیش از این ۲۱ اکتبر (۲۹ مشهد من) در واکنش به این تصمیم جدید کشورهای غربی برای نفت روسیه گفت که مسکو بهای رونق اقتصادی و صادرات انرژی کشورهای دیگر به کشورهایی که برای نفت روسیه سقف قیمت تعیین کرده‌اند را نخواهد پرداخت. رئیس جمهور روسیه اعمال سقف قیمت را «حقه» و «اخاذی فاحش» خواند.

– به علاوه اتحادیه اروپا و استرالیا هفته گذشته پیشنهاد کرد سقف قیمت نفت روسیه را که از طریق دریا حمل می‌شود بین ۶۵ تا ۷۰ دلار در هر بشکه تعیین کند. برخی از کشورهای اتحادیه اروپا، به ویژه لهستان، لیتوانی و استونی در تلاش بودند تا سقف قیمت‌ها را در سطوح بسیار پایین‌تر تعیین کنند.

کد خبر ۵۶۴۷۱۴۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *