خبر ویژه

«زنده نگاه داشتن مسأله فلسطین»؛ مهمترین دستاورد روز جهانی قدس

یکی از مهمترین ثمرات روز جهانی قدس طی سال‌های اخیر زنده نگاه داشتن مسأله فلسطین در سطوح مختلف منطقه ای و بین المللی است. مشهد من، گروه بین الملل – رامین حسین آبادیان: در حال حاضر بیش از ۷۰ سال است که از اشغال فلسطین توسط رژیم صهیونیستی می‌گذرد. در طول این مدت، صهیونیست‌ها برای […]

اشتراک گذاری
۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۱
کد مطلب : 65971

یکی از مهمترین ثمرات روز جهانی قدس طی سال‌های اخیر زنده نگاه داشتن مسأله فلسطین در سطوح مختلف منطقه ای و بین المللی است.

مشهد من، گروه بین الملل – رامین حسین آبادیان: در حال حاضر بیش از ۷۰ سال است که از اشغال فلسطین توسط رژیم صهیونیستی می‌گذرد. در طول این مدت، صهیونیست‌ها برای تضمین بقای خود در سرزمینی که هیچگاه متعلق به آنها نبوده است، جنایت‌های فراوانی را علیه مردم مظلوم فلسطین مرتکب شده‌اند؛ جنایت‌هایی که به دلیل حجم گسترده آنها در طول سال‌های متمادی، به امری عادی و روزمره برای افکار عمومی تبدیل شده است.

درحال حاضر میلیون‌ها شهروند فلسطینی توسط صهیونیست‌ها از خانه و کاشانه خود آواره شده و هزاران تَن دیگر نیز به دلیل ایستادگی در برابر زورگویی‌ها و رفتارهای قلدرمآبانه صهیونیست‌ها در بند این رژیم گرفتار شده‌اند. علاوه براین، تعداد بی‌شماری از فلسطینیان نیز از زمان اشغال سرزمین‌مادری‌شان تاکنون به شهادت رسیده و یا در جریان درگیری با نظامیان تا دندان‌مسلح صهیونیست، زخمی و یا حتی معلول شده‌اند.

یکی از مهمترین دلایل نامگذاری روز جهانی قدس، اعلام همبستگی عملی با فلسطینیان است تا آنها در مسیر جهادی‌شان در مبارزه با صهیونیسم احساس تنهایی نکنند با این حال، از بیش از ۴۰ سال پیش تاکنون بارقه امیدی در نزد ملت مظلوم فلسطین بوجود آمده است. بارقه امیدی تحت عنوان «روز جهانی قدس»؛ روزی که حضرت امام خمینی (ره) با درایت و هوشمندیِ آن را برای اعلام حمایت مسلمانان و آزادگان عالَم از ملت مظلوم فلسطین، نامگذاری کردند. در این روز، سیل خروشان ملت‌های آزاده برای اعلام همبستگی خود با مردم فلسطین و همچنین اعلام انزجار از اقدامات خصمانه اشغالگران علیه آنها، به خیابان‌ها سرازیر می‌شود.

پس از نامگذاری روز جهانی قدس توسط امام خمینی (ره) مردم فلسطین دریافتند که با وجود خیانت‌های بزرگ شیخ‌نشینان عرب، آنها در نبرد با صهیونیست‌ها تنها نیستند و همچنان صداهایی وجود دارد که مطالبات مشروع‌شان را فریاد می‌زنند. بنابراین، پر واضح است که یکی از مهمترین دلایل نامگذاری روز جهانی قدس، اعلام همبستگی عملی با فلسطینیان و حمایت از آنها در مسیر جهادی‌شان در مبارزه با صهیونیسم است تا هیچگاه در این مسیر احساس تنهایی نکنند.

از سوی دیگر، یکی از اهداف اصلی و اساسی راهپیمایی‌های مردم در سراسر جهان در حمایت از مردم مظلوم فلسطین در روز جهانی قدس، زنده نگاه داشتن «مسأله فلسطین» است؛ مسأله‌ای که صهیونیست‌ها قصد دارند با منحرف کردن افکار عمومی، مقدمات به فراموشی سپردن آن را فراهم آورند. روز جهانی قدس ضمن زنده نگاه داشتن «مسأله فلسطین»، در بَطن خود حامل این پیام نیز هست که هیچ مسأله ای به اندازه فلسطین برای جهان اسلام حائز اهمیت نیست.

ازجمله اصلی ترین اهداف برپایی روز جهانی قدس زنده نگاه داشتن مسأله فلسطین است؛ موضوعی که رهبر معظم انقلاب نیز اخیراً به آن اشاره کردند در واقع مردم مسلمان و آزاده در سراسر جهان با برگزاری تظاهرات‌های ضد صهیونیستی به صراحت اعلام می‌کنند که جنایت‌های این رژیم علیه مردم مظلوم فلسطین تحت هیچ شرایطی شامل مرور زمان نخواهد شد و این جنایت‌ها هیچگاه از اذهان و خاطره‌ها پاک نمی‌شوند.

این موضوع یعنی «زنده بودن مسأله فلسطین» همان موضوعی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز اخیراً در جریان دیدار با مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران بدان اشاره کردند. در همین ارتباط، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند: «فلسطین دارد نشان می‌دهد که بحمدالله زنده است؛ فلسطین زنده است. بر خلاف سیاست‌های آمریکایی و پیروان آنکه خواستند مسأله فلسطین به فراموشی سپرده بشود و مردم اصلاً یادشان برود که یک سرزمینی به نام فلسطین و ملّتی به نام ملّت فلسطین وجود داشته، بر خلاف خواسته آنها روزبه‌روز مسأله فلسطین پُررنگ‌تر شده است».

بدیهی است که زنده بودن مسأله فلسطین یکی از مهمترین دستاوردهای بزرگداشت روز جهانی قدس در طول سال های گذشته به شمار می‌رود. از سوی دیگر، برگزاری راهپیمایی‌های روز جهانی قدس در هر سال موجب می‎‌شود تا افکار عمومی منطقه از اصلی‌ترین و خطرناک‌ترین تهدیدی که متوجه جهان اسلام است، غافل نشوند. در واقع، روز جهانی قدس این واقعیت مهم را به مسلمانان یادآوری و گوشزد می‌کند که هیچ خطری به اندازه حجم خطرهای صهیونیسم، آنها و امتشان را تهدید نمی‌کند.

«زنده نگاه داشتن مسأله فلسطین»؛ مهمترین دستاورد روز جهانی قدس

اکنون نیز برگزاری راهپیمایی‌های روز جهانی قدس تأثیر به مراتب بیشتری در خنثی‌سازی پروژه صهیونیست‌ها برای انحراف افکار عمومی از خطر اصلی جهان اسلام، دارد. مدتهاست تل‌آویو و هم‌پیمانان غربی عربی آن تلاش می‌کنند تا افکار عمومی را از خطر «صهیونیسم تروریستی» منحرف سازند؛ صهیونیسمی که همین امروز با ارتکاب تروریسم دولتی و سازمان یافته در اراضی اشغالی، هزاران نفر را در قدس، مسجدالاقصی و کرانه باختری به خاک و خون می‌کشد.

روز قدس امسال در مقایسه با سال‌های گذشته حال و هوای متفاوتی خواهد داشت و در آن، پیام حمایت از «انتفاضه رمضانی» فلسطینیان به صهیونیست‌ها مخابره خواهد شد ناگفته نماند که روز جهانی قدس، تنها روزی برای مقابله با رژیم صهیونیستی و مقابله با اشغالگری‌های این رژیم نیست؛ بلکه این روز، نمادی از ایستادگی در برابر تمامی متحدان تل آویو از جمله ایالات متحده آمریکاست. درست به همین دلیل است که شعار «مرگ بر آمریکا» همواره با شعار «مرگ بر اسرائیل» در جریان راهپیمایی‌های روز جهانی قدس عجین شده است.

مردم مسلمان و آزاده در سراسر جهان هر ساله در روز جهانی قدس ضمن بزرگداشت این روز و مشارکت در راهپیمایی‌های گسترده پیام‌های متعددی را به رژیم صهیونیستی مخابره می‌کنند؛ ازجمله اینکه حتی با وجود عادی سازی روابط سران عرب، حاضر به سازش و مصالحه با صهیونیست‌ها نیستند به برعکس، به رویارویی با آنها ادامه خواهند داد. در همین حال، راهپیمایی‌های روز قدس این پیام را به صهیونیست‌ها می‌رساند که هرچقدر دامنه ارتکاب جنایت‌هایشان علیه فلسطینیان گسترده‌تر شود، حمایت‌های ملت‌ها از مردم فلسطین نیز افزایش خواهد یافت.

بدون تردید، در سایه تشدید تجاوزات و اقدامات خصمانه صهیونیست‌ها علیه مسجدالاقصی در ماه مبارک رمضان سال جاری، روز جهانی قدس پیش روی حال و هوای متفاوتی در مقایسه با سال‌های گذشته خواهد داشت و متضمن پیام محکمی برای صهیونیست‌ها خواهد بود. لذا یکی از مهمترین پیام شرکت کنندگان در راهپیمایی‌های روز قدس امسال، حمایت آنها از انتفاضه رمضانی علیه رژیم صهیونیستی خواهد بود.

کد خبر ۵۴۷۰۰۳۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.