با ما ارتباط برقرار کن

طی سه سال اخیر ۳۲۶ حلقه چاه غیر مجاز در بخش رخ شناسایی و مسدود شده است.

مدیر امور آب منطقه ای تربت حیدریه در گفتگو با  خبرنگار پایگاه تحلیلی خبری مشهد من اظهار کرد: با انسداد این تعداد چاه،  یک میلیون ۵۵۳هزار و ۸۰۵ مترمکعب آب به آبخوان‌ها و سفره‌های زیرزمینی منطقه برگشت داده شده است.

مهدی طلعتی به برخورد جدی با حفر چاه‌های غیرمجاز تاکید و اضافه کرد: در حال حاضر حدود ۲۷۵حلقه چاه آب مجاز و دارای پروانه بهره‌برداری دربخش رخ وجود دارد.

طلعتی خواستار استفاده صحیح از منابع آب زیرزمینی توسط بهره‌برداران به ویژه در مناطق کشاورزی بخش رخ شد و گفت: برداشت غیر اصولی از سفره‌های آب زیرزمینی موجب تغییرات فیزیکی در آبخوان‌های منطقه می‌شود که این تغییرات غیرقابل جبران است.

وی بیان کرد : سالانه ۱۰۹میلیون متر مکعب آب در بخش کشاورزی، در منطقه رخ از منابع زیرزمینی برداشت می شود .طلعتی افزود: در راستای مدیریت بهتر منابع آب تاکنون ۲۳۸کنتور هوشمند بر روی چاه های آب کشاورزی بخش رخ نصب شده است که خاموشی چاه‌ها و بهره‌برداری از کنتورها باعث کاهش افت سطح آب زیرزمینی در جلگه رخ شده است.

وی همچنین خاطر نشان کرد: با توجه به خشکسالی و کاهش سفره‌های آب زیرزمینی باید کشت محصولات کم آب بر و تغییر الگوی کشت را در اولویت کاری خود قرار دهیم.

طلعتی بیان کرد : اجرای طرح اصلاح شیوه آبیاری ،کاهش سطح زیر کشت ،مسدود کردن چاه‌های غیر مجاز ،نصب کنتور هوشمند از موارد اساسی است که در صورت رعایت آنها می‌توان از بحران آب با توجه به کاهش نزولات آسمانی در سال جاری از آن عبور کرد.

وی خاطر نشان کرد: تربت حیدریه در ناحیه نیمه خشک قرار گرفته و بخش رخ نیز شامل این منطقه می‌شود و دشت رخ از دشت‌های بحرانی و ممنوعه در خراسان رضوی است و با افت سطح آب زیرزمینی به میزان ۵۰ سانتیمتر در طول سال در این منطقه مواجه هستیم.

ادامه ی خواندن
آگهی Roobinweb-728
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی

محبوب