با ما ارتباط برقرار کن

رئیس محیط زیست بردسکن گفت: منطقه دشت لاغری بردسکن با وسعت۲۶هزار و ۲۱۳ هکتار به عنوان پناهگاه حیات وحش زیستگاه یوزپلنگ آسیایی به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری مشهدمن، مهدی جمعه پور  اظهار کرد: پناهگاه حیات وحش دشت لاغری در غرب بردسکن در خراسان رضوی واقع شده است و منطقه بکری است.

وی گونه شاخص گیاهی این منطقه را قیچ نام برد و افزود: همراه با گونه‌های گز، تاغ و برخی گونه‌های استپی عمده پوشش گیاهی منطقه را تشکیل می‌دهند.

جمعه پور، گونه شاخص جانوری این منطقه را زاغ بور نام برد و اظهار کرد: زاغ بور یا زاغ ایرانی با نام علمی «Podoces Pleskie»گونه‌ای از خانواده کلاغ‌هاست که به عنوان متکامل‌ترین پرندگان نامیده شده است.

وی افزود: از آنجا که تنها گزارشات معتبر در خصوص مشاهده این گونه محدود به خاک ایران است بسیاری از پرنده شناسان آن را گونه‌ای بومی و آندمیک به شمار آورده و لقب «پرنده ملی ایران» را به آن نسبت داده‌اند در مردادماه سال ۱۳۹۱ برای نخستین بار یوزپلنگ آسیایی در این منطقه مشاهده شد.

رئیس محیط زیست بردسکن، دیگر گونه‌های جانوری منطقه شامل گرگ، کفتار، روباه، هوبره، باقرقره، کبک، تیهو، انواع گنجشک سانان و انواع مار و مارمولک، پرندگان وحشی نظیر زاغ بور، هوبره، سیاه سینه، کبوتر وحشی، سنگ چشم است که از پستانداران وحشی هم می‌توان به یوزپلنگ آسیایی، گربه وحشی، آهو اشاره کرد.

وی از سایت تکثیر و مدیریت گونه‌های در خطر انقراض پناهگاه حیات وحش دشت لاغری بردسکن در سال ۸۷ با اعتباری بالغ بر ۲۵۰ میلیون ریال در وسعت هفت هکتار خبر داد و گفت: در سال ۸۸ سه راس گونه ماده گورخر ایرانی از استان یزد با هزینه ۲۰ میلیون ریال به این سایت انتقال داده شد،
ماده آهوی سایت تکثیر دشت لاغری در اردیبهشت ماه ۱۳۹۲ دوقلو زایمان کرده است.

ادامه ی خواندن
آگهی Roobinweb-728
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی

محبوب