خبر ویژه

ماسک باید از زیر چانه تا بالای بینی را به‌صورت کامل بپوشاند

مشهد ـ فوق تخصص مهندسی بهداشت و ایمنی کار گفت: ماسک باید از زیر چانه تا بالای بینی را به‌صورت کامل بپوشاند اما می بینیم مردم در استفاده از ماسک، دهان را پوشانده ولی بینی را باز گذاشته‌اند. به گزارش مشهد من، رمضان میرزایی گفت: در روزهای بحرانی کرونایی استفاده صحیح از ماسک همواره مورد […]

اشتراک گذاری
۳۱ تیر ۱۳۹۹
کد مطلب : 37113


مشهد ـ فوق تخصص مهندسی بهداشت و ایمنی کار گفت: ماسک باید از زیر چانه تا بالای بینی را به‌صورت کامل بپوشاند اما می بینیم مردم در استفاده از ماسک، دهان را پوشانده ولی بینی را باز گذاشته‌اند.

به گزارش مشهد من، رمضان میرزایی گفت: در روزهای بحرانی کرونایی استفاده صحیح از ماسک همواره مورد تاکید بوده و ماسک باید از زیر چانه تا بالای بینی را به‌صورت کامل بپوشاند و قسمت فلزی بالای ماسک باید روی بینی مماس شود تا فضای لازم به‌صورت کامل پوشانده شود و کوچک‌ترین فضایی جهت ورود ویروس و آلودگی از سمت دهان و بینی وجود نداشته باشد.

وی بیان کرد: ماسک N۹۵ ویژه کادر درمانی بوده و افراد عادی نباید از آن استفاده کنند؛ همچنین نحوه استفاده آن با ماسک ۳ لایه متفاوت بوده و باید کش‌های بالا و پایین آن محکم بسته شود تا هیچ‌گونه فضایی جهت انتقال ویروس و آلودگی از راه دهان و بینی نباشد.

فوق تخصص مهندسی بهداشت و ایمنی کار با بیان اینکه در زمان استفاده از ماسک N۹۵ باید نحوه قرارگیری بر روی صورت به‌گونه‌ای باشد که در دم و بازدم مشکلی برای فرد ایجاد نکند، بیان کرد: یکی از روش‌های نادرست رایج در استفاده از ماسک پوشاندن دهان و باز گذاشتن بینی است و اگر ویروس و آلودگی در محل باشد بلافاصله به آن فرد منتقل می‌شود و برعکس اگر آن فرد ویروس و آلودگی در بدنش داشته باشد از راه بینی به حاضران در آن مکان انتقال می‌یابد.

میرزایی ضمن تأکید بر سه نقطه کنترلی، در منبع، مسیر و گیرنده در زمان استفاده از ماسک، گفت: یکی دیگر از راه‌های انتقال ویروس در خروج‌های غیرضروری، حضور در تجمعات و عدم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی دو متری بوده، به‌خصوص در زمانی که فرد از ماسک استفاده نمی‌کند و یا اینکه نحوه استفاده‌اش ناصحیح است.

وی افزود: همچنین در بحث استفاده از ماسک N۹۵ هم که ویژه کادر درمانی بوده این نکته بسیار مهم و قابل ذکر است و آن اینکه کادر درمان باید فقط در مراکز درمانی از این نوع ماسک استفاده کنند و در دیگر مکان‌ها از ماسک معمولی استفاده کنند.

میرزایی تصریح کرد: اگر فرد بیمار از ماسک استفاده نکند و فرد سالم از ماسک استفاده کند تا ۷۰ درصد موجب انتقال ویروس می‌شود، اما این وضعیت در زمانی که فرد بیمار از ماسک استفاده کند و فرد مقابل از ماسک استفاده نکند این عدد به ۵ درصد رسیده و در زمانی که هر دو نفر از ماسک استفاده نمایند هم به ۱.۵ درصد کاهش می‌یابد.

وی بیان کرد: موضوع دیگر در بحث استفاده مجدد از ماسک‌های N۹۵ بوده که طبق آزمایش‌های صورت گرفته و راندمان بالایی که داشته است این امکان وجود دارد، به شرط آنکه نحوه رفع آلودگی‌های آن فقط شست‌وشوی با آب باشد و اگر این کار با الکل یا نمک باشد میزان راندمان را از حد نرمال می‌کاهد در این شرایط امکان استفاده مجدد از ماسک N۹۵ مصرف شده وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.