خبر ویژه

عموم مردم به ماسک فیلتردار نیاز ندارند

مشهد ـ عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: افراد معمولی در جامعه نیاز به استفاده از ماسک فیلتردار ندارند و تحمل این ماسک‌ها به دلیل شرایط ویژه در دوخت آن برای همه آسان نیست. به گزارش مشهد من، فاطمه احمدی با بیان اینکه برای تمام بیماری‌های عفونی، رعایت بهداشت دست و شستشوی حداقل […]

اشتراک گذاری
۱۶ تیر ۱۳۹۹
کد مطلب : 35566


مشهد ـ عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: افراد معمولی در جامعه نیاز به استفاده از ماسک فیلتردار ندارند و تحمل این ماسک‌ها به دلیل شرایط ویژه در دوخت آن برای همه آسان نیست.

به گزارش مشهد من، فاطمه احمدی با بیان اینکه برای تمام بیماری‌های عفونی، رعایت بهداشت دست و شستشوی حداقل ۳۰ ثانیه، به خصوص در مواقعی که آلودگی قابل رؤیت باشد ضروری است، گفت: استفاده از محلول با پایه الکلی به مدت ۲۰ تا ۳۰ ثانیه و رعایت بهداشت تنفسی نیز یکی دیگر از اقدامات پیشگیرانه در این حوزه است، همچنین رعایت فاصله اجتماعی یک تا دو متر و عدم حضور در مواقع غیر ضروری در محیط‌های پر ازدحام و استفاده از ماسک از جمله توصیه‌های پیشگیرانه است.

متخصص طب کار و بیماری‌های شغلی تاکید کرد: انواع مختلف ماسک که در دسترس عموم مردم قرار دارد هر کدام شرایط استفاده به خصوصی دارد اما استفاده از ماسک، نفی کننده اهمیت سه رکن قبلی نیست در واقع ماسک مکمل برای سایر موضوعات است.

متخصص طب کار و بیماری‌های شغلی با اشاره به اینکه در سطح جامعه سه نوع ماسک مورد استفاده قرار می‌گیرد که ماسک‌های پارچه‌ای، جراحی و فیلتر دار از آن جمله هستند، ادامه داد: ماسک‌های پارچه‌ای عموماً در منزل تهیه می‌شود و افراد بدون بیماری زمینه‌ای می‌توانند از این ماسک‌های پارچه‌ای استفاده کنند اما در دوخت این ماسک‌ها باید توجه کرد که حتماً سه لایه باشد و لایه بیرونی از جنس شبیه به پلاستیک برای عدم ورود ذرات آلوده به درون ماسک در نظر گرفته شود.

وی عنوان کرد: لایه درونی در این ماسک‌ها باید جاذب آب باشد و لایه وسط از پارچه‌ای نمدی باشد که به صورت یک فیلتر عمل کند علاوه بر این باید ماسک تمام سطح صورت را تا روی بینی و زیر چانه دربرگیرد.

احمدی با تاکید بر اینکه نحوه گذاشتن ماسک روی صورت موضوع با اهمیتی در استفاده از ماسک‌های مختلف است، بیان کرد: قبل از گذاشتن ماسک دست‌ها حتماً باید شسته شود و از طریق بندها و یا کش، ماسک روی صورت خوابانده شود بنابراین دست زدن به وسط ماسک غیر بهداشتی بوده و باعث انتقال ویروس از کف دستان به سطح ماسک می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد: برخی از افراد ماسک خود را درون پلاستیکی قرار می‌دهند و به آن الکل می‌زنند تا ضدعفونی شود این در حالی است که ماسک پارچه‌ای فقط با شستشو تمیز می‌شود و ماسک جراحی و فیلتردار نیز به هیچ وجه با این روش‌ها ضدعفونی نمی‌شود بلکه باید پس از اتمام زمان مصرف ماسک به شکل بهداشتی دور انداخته شود.

وی با اشاره به اینکه در خصوص ماسک‌های جراحی ۳ لایه نیز استفاده از این ماسک‌ها برای افراد بالای ۶۰ سال و افراد دارای فاکتورهای خطر و پرسنل بیمارستانی ضرورت دارد، عنوان کرد: علاوه بر این برای افراد دیابتی، فشار خون بالا، مصرف کننده‌های داروهای کورتون، بیماران دیالیزی مصرف این ماسک‌ها ضرورت دارد. ماسک‌های جراحی هر دو ساعت باید تعویض شود و اگر ماسک آلودگی ویژه ای داشت و یا مرطوب شد باید سریعاً تعویض شود.

احمدی با بیان اینکه نکته مهم در مصرف ماسک‌های جراحی این است که حتماً گیره بینی داشته باشد و بعد از شستشوی منظم دست‌ها از ماسک استفاده شود، بیان کرد: ماسک جراحی و فیلتر دار قابلیت شستشو ندارند و با شستشو کیفیت آنها پایین می‌آید؛ در خصوص ماسک‌های فیلتردار یا n۹۵ نکته حائز اهمیت این است که برخی از این ماسک‌ها سوپاپ دار هستند و برخی بدون سوپاپ اما تا ۹۵ درصد ذرات معلق در هوا را فیلتر می‌کنند. این ماسک‌ها باید حتماً روی صورت خوابیده باشد و استفاده نادرست از این ماسک‌ها می‌تواند سلامت فرد را به خطر بیندازد زیرا در صورتی که به خوبی روی صورت ننشیند کارایی لازم را نخواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه افراد معمولی در جامعه نیاز به استفاده از این نوع ماسک ندارند و تحمل این ماسک‌ها به دلیل شرایط ویژه در دوخت آن برای همه آسان نیست، گفت: قراردادن دستمال کاغذی در درون ماسک مشکلات تنفسی ایجاد می‌کند و فرد احساس راحتی نمی‌کند بنابراین تصور اینکه با دستمال کاغذی نفوذ بیماری سخت‌تر می‌شود، تصور نادرستی است.

دکتر احمدی با بیان اینکه مدت ماندگاری ویروس کرونا بر روی لباس و محیط متفاوت است، بیان کرد: این ویروس در دمای ۷۰ درجه ۵ دقیقه ماندگاری دارد و در محیط سرد مثل یخچال تا ۲ هفته و بر روی پارچه تا دو روز و شیشه تا ۴ روز و استیل و پلاستیک تا یک هفته ماندگاری دارد بنابراین سهل گرفتن این بیماری کار نادرستی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.