با ما ارتباط برقرار کن

مشهد – رئیس دانشکده پرستاری مشهد گفت: متأسفانه پرستاران متناسب با خدماتشان دیده نمی‌شوند چه به لحاظ مالی و چه معنوی، در حالیکه برای حفظ سلامت جامعه، پرستاری در درجه اول قرار دارد.

به گزارش مشهد من، سالم حسین زاده ظهر امروز در چهلمین برنامه سه‌شنبه‌های فرهنگی آستان قدس رضوی و هم‌زمان با میلاد حضرت زینب (س) و روز پرستار، در مراسم رونمایی از اولین و قدیمی‌ترین اسناد پرستاران و بیمارداران دارالشفای آستان قدس رضوی که در موزه قرآن و هدایای مقام معظم رهبری در حرم رضوی برگزار شد، به قرائت تاریخ دارالشفای آستان قدس رضوی پرداخت و اظهار کرد: وجود دارالشفای حضرت در کنار بارگاه رضوی به قرن ششم هجری قمری باز می‌گردد.

مسئول مرکز اسناد آستان قدس رضوی با بیان اینکه بیست هزار برگ سند دارالشفا در مرکز اسناد آستان قدس رضوی وجود دارد، افزود: ۹۰۰ برگ از این سند مربوط به بیمارداران و پرستاران است. دارالشفا در گذشته بیمارخانه نام داشته است و حکیم‌باشی، شربت‌دار، ناظر و طبیب و بیمار دار باشی از مشاغل آن زمان بوده است.

وی گفت: با توجه به اسناد آستان قدس رضوی بیمارداری از دوره صفوی برای زن توسط بیمار دار و یا همان پرستاران زن انجام می‌گرفته است و همچنین نخستین اسناد مربوط به بیمارداری به قرن یازده قمری برمی‌گردد که قاسم بیمار دار و امیرمحمد بیمار دار به عنوان اولین بیماردارها نامشان به ثبت رسیده است.

حسین زاده گفت: در اسناد آمده است که در مواقعی که دارالشفا گرفتار مشکلات مالی بوده است، این مرکز دستمزد کارکنان خود را به هیچ وجه عقب نینداخته و با دادن جنس و کالا این عقب‌افتادگی را جبران کرده است.

مسئول مرکز اسناد آستان قدس رضوی افزود: میرزا جعفرخان مشیرالدوله که از نخستین تحصیل‌کرده‌های این رشته در خارج از کشور بود، ساختمان دارالشفا را از داخل حرم به محل کنونی در بالا خیابان منتقل و پرسنل پرستاری و پزشکی را افزایش داد.

حسین زاده افزود: اعلم، داماد وثوق‌الدوله به دارالشفا سروسامان داد و پیشنهاد ساخت بیمارستان امام رضا (ع) را در سال ۱۲۹۷ شمسی ارائه داد. این بیمارستان در سال ۱۳۰۷ ساخته و در ۱۳۱۳ افتتاح گردید که راه‌اندازی و افتتاح دانشکده پرستاری مشهد در همین سال در همان مکان صورت پذیرفت.

در ادامه عباس حیدری، رئیس دانشکده پرستاری مشهد گفت: کشور ما یکی از کشورهای پیش رو در پرستاری دنیاست و مدل این پیشرفت همان‌طور که در مقالات و رسانه‌های برتر اعلام شده برای تمام حوزه‌های معتبر پرستاری الگو است.

وی افزود: متأسفانه پرستاران متناسب با خدماتشان دیده نمی‌شوند چه به لحاظ مالی و چه معنوی، با توجه به اینکه برای حفظ سلامت جامعه، پرستاری باید از لحاظ توجه و اهمیت در درجه اول قرار بگیرد.

حیدری افزود: اگر به پرستاران توجه بیشتری شود و در همین راستا خود پرستاران نیز نقش خود را درست انجام دهند بسیاری از مشکلات بیماران در بیمارستان‌ها برطرف می‌شود، زیرا یک دقت و کنترل بیشتر از پرستار می‌تواند جان یک نفر را نجات دهد.

رئیس دانشکده پرستاری مشهد در تعریف واژه و شغل پرستاری، گفت: پرستاری حرفه‌ای است که علم را با عشق و اخلاق همراه می‌کند. من همین‌جا و در این روزهای عزیز آمادگی دانشکده پرستاری را در معرفی پرستاران به مرکز اسناد آستان قدس درایجاد ارتباط برای انجام تحقیقات تاریخ پرستاری اعلام می‌دارم.

همچنین در پایان این مراسم حجت‌الاسلام جلال حسینی، رئیس مرکز اسناد، کتابخانه و موزه‌های آستان قدس رضوی از عباس حیدری به عنوان نماینده پرستاران مشهد در روز پرستار با ارائه لوح و کلام‌الله مجید مزین به نام مبارک امام رضا (ع) تقدیر کرد. در پایان مراسم از اسناد تاریخی پرستاران و بیمارداران مرکز اسناد آستان قدس رضوی نیز رونمایی شد.

ادامه ی خواندن
آگهی Roobinweb-728
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی

محبوب